reklama

Prečo zavraždili Annu Politkovskú?

Každé stretnutie s mladým ruským tlačovým atašé začína rovnakou otázkou. Prečo o nás píšete tak často, vlastne vždy, len negatívne články? Odpovedám protiotázkou. Prečo sa u vás tak často, vlastne vždy, vo vysokej politike dejú zlé veci? Čerstvá vražda najznámejšej ruskej investigatívnej novinárky Anny Politkovskej trend zlých správ prichádzajúcich z Ruska len potvrdzuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
Anna Politkovská
Anna Politkovská (zdroj: NovayaGazeta.ru)

Prečo vražda novinárky, ktorú pochovali v utorok Moskve, spôsobila až taký rozruch? Anna Politkovská bola hviezdou ruskej investigatívnej žurnalistiky. Mala odvahu cestovať na miesta, kde obyčajne novinári obyčajne chodia len s oficiálnym doprovodom. Nebála sa písať o tom, čo na vlastné oči videla. Na pomery ruskej žurnalistiky bole nepriehľadnuteľnou raritou.

"Mala minimálny vplyv na politický život v Rusku," povedal o nej v deň jej pohrebu ruský prezident Vladimir Putin počas návštevy v Drážďanoch, kde v osemdesiatych rokoch pôsobil ako agent KGB. K jej vražde sa vyjadril prvykrát (po troch dňoch!).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je pravdou, že dosah malých liberálnych novín Novaja Gazeta kde Politkovská pracovala, nebol porovnateľný s najsledovanejšími televíznymi kanálmi, ktoré sú pod kontrolou Kremľa, ale je vplyv rozhodne malý nebol. Zahraničie jej investigatívnej práci venovalo náležitú pozornosť.

Na západe Politkovská zažiarila knihou Putinove Rusko , kde rozpitvala pomery v ruskej armáde a najmä v Čečensku. Knihu adresovala najmä západným politikom, ktorí sa na Putina nazerali takmer absolútne nekriticky. Najžiarivejším príkladom bol nemecký kancelár Gerhard Schöder, ktorý po rozlúčke s politikou dostal lukratívny džob od ruského energetického koncernu Gazprom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Prečo je také ťažké udžať si ružové okuliare, keď čelíte ruskej realite?" pýta sa Politkovská v úvode svojej knihy a hneď si odpovedá: "pretože Putin, produkt temnej spravodajskej služby, zlyhal a neprekročil svoje počiatočné ja - podpolukovníka sovietskej KGB.".

"Kremeľ ju zabil," je napísané na jednej z fotografií Politkovskej, ktorej ľudia začali prinášať k jej domu, kde ju so stopercentnou istotou zabil najatý zabijak - kííler , ako hovoria Rusi. Hľadať pravdu o Čečensku a navyše angažovať sa v prospech ľudskoprávnych organizácií v Rusku nie je práve najbezpečnejšia a najpríjemnejšia práca na svete. Politkovská to robila a doplatila na to.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Verzií, kto si želal jej smrť a "zakazal" si jej vraha, je viacero. Mohol to byť Kremeľ a jeho tajná služba, podráždení jej kritickou prácou, čečenský premiér Ramzan Kadyrov, ktorého mužov, Kadyrovcov, obviňovala z nezákonných únosov a mučení ľudí v Čečensku, či najnovšie, podľa ruských vyšetrovateľov, ruskí ultranacionalisti. Štátna agentúra Ria Novosti dokonca vyslovila špekuláciu, že za tým stál niekto, kto si želal, aby obvinenie padlo na čečenského premiéra.

Ruský prezident Vladimir Putin sľubuje, že tento odporný čin bude vyšetrený a vrah dolapený. Pekne sa to počúva, ale lepšie by bolo, keby sa ruskí novinári už nemuseli cítiť v ohrození, keď si ho dovolia kritizovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nech už to bol ktokoľvek, jedno je jasné: stav slobody slova v Rusku stojí na vratkých základoch a vražda prominentnej novinárky je len toho dôsledkom.

Mirek Tóda

Mirek Tóda

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Novinár, pracujem v denníku SME. Snažím sa porozumieť svetu. Zoznam autorových rubrík:  V krajine cédrovKaukazVostokSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu